Енергоефективність Чернівецької області: стан та напрямки реформування в умовах євроінтеграції

20 червня у м.Чернівці відбувся круглий стіл «Енергоефективність Чернівецької області: стан та напрямки реформування в умовах євроінтеграції». Учасниками заходу були представники влади, органів місцевого самоврядування, громадських організації, ОСББ, ОТГ, бізнесу та наукового середовища.

На круглому столі було піднято актуальні питання щодо енергоефективності та енергозбереження, впровадження енергоощадних технологій та заходів, використання альтерантивних джерел енергії.

 

 

З вітальним словом до учасників звернулися начальник управління інфраструктури обласної державної адміністрації Володимир Трепко,  начальник відділу адміністративно-територіальної реформи та децентралізації  виконавчого апарату Чернівецької обласної ради Ярослав Цуркан та керівник проекту Уляна Терлецька.

Володимир Трепко у своєму виступі відзначив, що тема енергоефективності є надзвичайно актуальною. «Крокуючи до європейської спільноти, держава ініціює низку законодавчих змін, зокрема, з питань енергоефективності. До таких ініціатив активно долучається обласна державна адміністрація. Так, у 2017 році в рамках проведення III Форуму енергоефективного партнерства між Чернівецькою облдержадміністрацією та Держенергоефективністю було підписано Меморандум про запровадження енергетичного менеджменту – нового ключового механізму заощадження енергетичних ресурсів без додаткових капіталовкладень. Також в області проводяться заходи щодо запровадження відновлювальних джерел енергії: зокрема, було винайдено 54 земельні ділянки несільськогосподарського призначення для будівництва сонячних електростанцій».

Ярослав Цуркан у своєму виступі підкреслив, що Стратегічні та програмні документи регіону націлені на забезпечення економії енергоресурсів за рахунок реалізації інвестиційних проектів з енергоефективності та розвитку нетрадиційних відновлювальних джерел енергії, що відповідає реалізації положень Угоди про асоціацію з ЄС. Ряд проектів з енергоефективності реалізуються на рівні територіальних громад із залученням всіх можливих інвестиційних джерел. Проблемним аспектом регіональної політики енергоефективності є недостатнє фінансування поставлених завдань. Так на заходи з енергоефективності, передбачені в рамках реалізації Стратегії в 2015-2017рр., виділено лише 1-ин відсоток від запланованих сум. В області діє 2-і місцеві програми з відшкодування відсотків у сфері енергозбереження, бюджет яких профінансовано на 39,6 відсотка.

Уляна Терлецька у своєму вітальному слові представила проект «Контроль громадськості за реформуванням енергетичного сектора на регіональному рівні в контексті виконання угоди про асоціацію між Україною та ЄС» його мету та завдання, наголошуючи на необхідності широкого залучення усіх зацікавлених сторін до обговорення даного питання та напрацювання рекомендацій для впровадження реформ з енергоефективності на регіональному рівні, особливо в час, коли Україна намагається стати енергонезалежною, коли підписано Угоду про асоціацію України з ЄС.

В рамках аналітичної складової проекту було проведено дослідження існуючого стану в сфері енергоефективності та відновлювальної енергетики, проведення моніторингу заходів, обґрунтування пропозицій  щодо побудови політики в зазначеній сфері. Згідно цього дослідження, за рейтингом енергоефективності та розвитку альтернативної енергетики, проведеного серед 5-и областей Західного регіону України за обраними показниками моніторингу Чернівецька область посідає четверте місце.

Регіональна політика енергоефективності в основному задається завданнями Стратегії розвитку області на період до 2020р., до яких додаються завдання регіональної програми відшкодування відсотків за залученими кредитами населення на заходи з підвищення енергоефективності. Основні напрямки регіональної політики:

запровадження сучасних систем моніторингу, контролю споживання енергоресурсів та енергетичного аудиту на об’єктах бюджетної сфери та житлово-комунального господарства;

стимулювання населення до підвищення енергоефективності житла;

застосування енергоефективних технологій на комунальних підприємствах та в бюджетних установах;

розвиток нетрадиційних джерел енергії, альтернативної енергетики, зокрема гідроенергетики;

проведення інформаційних кампаній серед населення.

Стратегічні та програмні документи регіону націлені на забезпечення економії енергоресурсів за рахунок реалізації інвестиційних проектів з енергоефективності та розвитку нетрадиційних відновлювальних джерел енергії, що відповідає реалізації положень Угоди про асоціацію з ЄС. Ряд проектів з енергоефективності реалізуються на рівні територіальних громад із залученням всіх можливих інвестиційних джерел, зокрема коштів міжнародної допомоги.

Проблемним аспектом регіональної політики енергоефективності є недостатнє фінансування поставлених завдань. Так на заходи з енергоефективності, передбачені в рамках реалізації Стратегії в  2015-2017рр., виділено лише 1-ин відсоток від запланованих сум. В області діє 2-і місцеві програми з відшкодування відсотків у сфері енергозбереження, бюджет яких профінансовано на 39,6 відсотка. В 2017р. відшкодування процентних ставок за регіональною програмою енергоефективності забезпечено на третину (172,8 тис. грн.). Заходи з енергоефективності включаються в поточні плани за різними напрямками управлінської діяльності, зведена інформація по всіх об’єктах з прив’язкою до ресурсів часу та грошей відсутня. Відповідно, оцінка дійсного стану справ в сфері енергоефективності є утрудненою. Мають місце відмінності між запланованими заходами та реально профінансованими. .  Координатор проектів Інституту Регіонального Розвитку Орест Микита представив моніторинг і аргументував вибір показників для моніторингу, який ведеться протягом дії проекту у всіх 5 областях: Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській, Тернопільській та чернівецькій.

Після презентації дослідження представник ГО "Буковинський центр економічної освіти та бізнесу" Ігор Кузьмук презентував тему «Енергоефективність: економіка чи/та менталітет (вимір будинок, вулиця, місто)». Він представив результати дослідження у Чернівцях стосовно енергоефективності.  Дослідження проведене в період з 24-по 28 листопада 2017 року. Вибірка склала - 200 осіб, з яких 122 жінки і 78 чоловіків. У цьому дослідженні 79% респондентів визнали, що їхнє споживання не є енергоефективним, а лише 15% визнали його енергоефективним. Також респонденти визнали, що очікують від держави: 43% більше інформації стосовно енергоефективності, 52,5 % доступних кредитів, 76% - прямої фінансової допомоги . Показовим є також джерела отримання інформації стосовно енергоефективності 1 % - випадково, почули, дізнались, побачили по телебаченню, 6% - телебачення, випадково в мережі інтернет – 63%, спеціально шукали  в мережі інтернет- 22%. Звідси бачимо наскільки низьким є поінформованість населення стосовно цієї теми і який щирокі можливості відкриті перед представниками органів влади щодо промоції даної тематики підготовки і проведення інформаційних кампаній із усіма зацікавленими сторонами.

Віктор Гищук, експерт ГО "Альтернатива Є» у своєму виступі відзначив, що  традиційні види енергетики забезпечують людство електрикою і теплоносіями, але при цьому завдають істотної шкоди навколишньому середовищу. Так, гідроелектростанції руйнують природний ландшафт, заважають природній течії річок, виводять з господарського користування великі площі родючих земель. ТЕС споживають величезні кількості природного палива, а імідж АЕС серйозно похитнули аварії в Чорнобилі та Фукусімі. Альтернативою такому положенню справ може стати розвиток альтернативної енергетики, яка використовує енергію сонця, вітру і води, а також біопалива з органічних відходів або спеціально вирощуваних рослин.

Ігор Мосін, представник компанії БукНаноТех представив розроблений спеціалістами їхньої компанії геопортал міста Чернівці, а також інші розробки компанії, наприклад, для підвищення енергонефективності тролейбусного управління на основі телемеханіки, а саме телеуправління - віддалене керування положенням або станом  об’єктів чи засобів; телесигналізація - отримання інформації про стани керованих об’єктів; телевимірювання -

отримання інформації про значення вимірювальних параметрів.

Інтерактивним та презентативним був виступ Кирила Кирилова, комерційного директора МП «ГЕКОН» , який у своєму срібному кейсі приніс продемонструвати прилади для проведення енергоаудиту будівель.

Ігор Білівський, приватний підприємець у своєму виступі «Енергоефективна модернізація громадських будівель» зупинився на важливих складових реалізації проектів енергоефективності: 1. якісно проведений аудит, 2. розробка проектно-кошторисної документації,  3. матеріали та вироби у відповідності із проектними рішеннями, ДБН  та ДСТУ 4. авторський та технічний нагляд.  Також наголосив, що до енергоефективних  заходів відноситься: повна заміна вікон, заміна тільки дерев’яних вікон та дверей, заміна склопакеті , відновлення систем водовідведення, системи опалення (облік тепла, ІТП, промивка, утеплення трубопроводів, балансування, реконструкція всієї системи), вентиляція - рекуперація централізована або локальна, заміна ламп на енергоефективні , заміна кухонних плит на сучасні, встановлення гелеоколекторів, а не лише утеплення стін будівель і заміна вікон.

У роботі кругло столу взяли участь також і представники бізнесу, керівники ОСББ з м. Чернівці, а також представники Новоселицької РДА та Великокочурівської, Волоківської та Магальської  ОТГ, вони були надзвичайно активні у дискусіях та запитаннях до спікерів.

На завершення круглого столу Орест Микита, представник Інституту регіонального розвитку, подякував усім присутнім за активну участь, гострі та цікаві запитання, відверту та професійну дискусію, а також закликав подавати свої пропозиції, які будуть враховані у Аналізі існуючого стану забезпечення енергоефективності та розвитку відновлювальної енергетики у Чернівецькій області.