Формування нового районного поділу у Тернопільській області

19 лютого 2019 року у м. Тернополь, у приміщенні Центру розвитку місцевого самоврядування у Тернопільській області, відбувся круглий стіл щодо формування нового районного поділу у Тернопільській області. Експерти Інститут Регіонального Розвитку представили обґрунтовану модель формування нового районного поділу у Тернопільській області.

 

Директор Тернопільського центру розвитку місцевого самоврядування Віктор Литвинчук зазначив, що реформування районного поділу потрібно проводити паралельно із об’єднанням територіальних громад та у 2020 році завершити обидві реформи, що повинно позитивно позначитися на їх соціально-економічному розвитку.

Керівник проекту Орест Микита довів до учасників круглого столу основні етапи адміністративно-територіальної реформи та переваги функціонування укрупнених центрів субрегіонального рівня.

Новий районний поділ представив Петро Жук, який проаналізував сітку адміністративних районів, яка діє в межах Тернопільської області, зазначивши, що на сьогодні в області 17 субрегіональних центрів, які для ефективного функціонування доцільно  укрупнити в чотири субрегіональні центри укрупнених районів. Експерт зауважив, що була врахована Європейська практика місцевого самоврядування, а саме рівні NUTS, так 3 рівень відповідає сьогоднішнім районам, які пропонуються Інститутом регіонального розвитку в межах проекту. Однак міста обласного значення де проживає 200-300 тис населення пропонується виділити в окремі райони.

Віктор Борщевський роз’яснив основні функції районів, які надаватимуться в укрупнених субрегіональних центрах, а саме: судові, фіскальні, охоронні, фінансові, соціальні та ін.

Голова районної ради Бучського району Богдан Глова зазначив, що створення району потрібно проводити враховуючи думку мешканців, а не згори-вниз. Об’єднання районів призведе до скорочення посад лікарів, правоохоронних органів, освітян, що спонукатиме населення до виїзду закордон.

Голова Монастирської районної ради Володимир Данилюк зауважив, що обов’язково потрібно ліквідовувати державні адміністрації та створювати секретаріат префекта. Також висловив думку, що ефективною буде лише дворівнева система управління (область-громада).

Голова Гусятинської районної ради Василь Бойчук довів до учасників круглого столу, що необхідно закінчувати перехідний період. І не варто дозволяти об’єднуватися громадам, які поза перспективним планом.

 

Захід організовано Інститутом Регіонального Розвитку в рамках проекту "Реформа районного поділу в Україні: аналіз, обґрунтування та адвокатування нового районного поділу західних областей України" в межах проекту Центру політико-правових реформ «Посилення ролі громадянського суспільства у забезпеченні демократичних реформ і якості державної влади» за підтримки Європейського Союзу.