ІВАНО-ФРАНКІВЩИНА НА ДРУГІЙ ПОЗИЦІЇ В РЕЙТИНГУ ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОСТІ ЗАХІДНИХ ОБЛАСТЕЙ

 

 

Енергоефективне господарювання  – це не тільки  «головна біль» для місцевої влади, а й головний напрямок роботи громад та громадських організацій. Саме сьогодні, зважаючи на систематичне підвищення цін на енергоносії, громадські організації повинні спонукати владу до дій, які наближають регіон до  європейських стандартів енергоспоживання. В цьому плані актуальним є громадський контроль за діями влади, моніторинг стану реалізації діючих програм та проектів з енергоефективності, оцінювання динаміки параметрів енергоощадливості регіону.

Своєрідним тестом для оцінювання енергоефективності регіону є його місце в рейтингу за відповідними параметрами. Такий рейтинг за перше півріччя поточного року проведено в рамках виконання проекту «Контроль громадськості за реформуванням енергетичного сектора на регіональному рівні в контексті виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС». Проект реалізується спільно із Інститутом економічних досліджень і політичних консультацій та «Європейською правдою» за фінансової підтримки Європейського Союзу.

В рейтингу представлено 5-ть областей Західної України – Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Тернопільська та Чернівецька (матеріал розміщено за адресою http://institute.lviv.ua/doc/Analise_Stanu_energoefektyvnosti_final_30.05.2018.pdf). Рейтингове оцінювання проведене за показниками, які характеризують енергоефективність та розвиток відновлюваної енергетики в комплексі з індикаторами виконання регіоном зобов’язань в сфері енергетики по Угоді з ЄС. За сумарною оцінкою Івано-Франківщина знаходиться на другому місці, а це означає, що за більшістю показників область обіймає лідируючі позиції.

Область лідирує за часткою теплової енергії , виробленої з альтернативних видів палива або відновлюваних джерел енергії, що з є одним з головних індикаторів реформування енергетичного сектора регіону. Активне реформування енергетичного сектору підтверджується і першим місцем, яке посіла область, за кількістю регіональних ініціатив в сфері енергозбереження та відновлюваної енергетики, приведених до кількості домогосподарств. Івано-Франківщина очолює рейтинг також за рівнем інформування населення з питань енергозбереження в регіональних ЗМІ і за показниками, які відображають співпрацю регіону з країнами ЄС, зокрема за числом проектів, профінансованих європейськими установами у

Водночас рейтинг виявив і слабкі позиції регіону. Область посіла останнє місце за рівнем впровадження енергозберігаючих джерел світла у зовнішньому освітленні населених пунктів, оскільки не забезпечила належного фінансування заходів відповідної регіональної програми. За таким інтегральним показником енергозбереження, як «обсяг паливно-енергетичних ресурсів, спожитих в регіоні за звітний період на душу населення», область разом зі Львівщиною ділить 4-5 позиції. Регіон відстає від сусідніх областей за показниками частки оснащення багатоквартирних житлових будинків побудинковими приладами обліку теплової енергії, часткою домогосподарств, які уклали кредитні договори в рамках реалізації «теплої реформи», залученням іноземних інвестицій в розвиток відновлюваної енергетики. Поряд з іншими областями, крім Львівщини, регіон не започаткував укладення енергосервісних договорів, що могло б стати альтернативою для бюджетного фінансування енергозбереження в установах соціальної сфери.

Отже, за результатами впровадження заходів з енергобереження та розвитку відновлюваної енергетики Івано-Франківщина поки що є серед лідерів.  Проте, щоб зберегти лідируючі позиції, а то і стати абсолютним лідером, регіон повинен сильніше задіяти потенціал енергозбереження, зокрема, запровадити мотиваційні механізми економії енергоресурсів, системний контроль за споживанням енергоносіїв, сучасний енергоменеджмент. Для регіону актуальним є запровадження європейських підходів та досвіду до організації системи енергозбереження та відновлюваної енергетики, широка співпраця з європейськими інститутами, залучення іноземних інвестицій.

Автор публікації: Лукашенко Тетяна Валентинівна ,

Експерт проекту