Виконання ЕСКО договорів в контексті імплементації Угоди про Асоціацію

Питання енергозбереження є актуальним у всьому світі, адже викопні ресурси стрімко дорожчають, а ті ресурси, що ми використовуємо, споживають вкрай неекономно. Перед нами стоїть завдання щодо підвищення енергоефективності приміщень, проте це потребує інвестицій. У нинішній економічній ситуації у держави немає коштів, щоб забезпечити  комплексне фінансування утеплення приміщень, тому механізм ЕСКО-контрактів є затребуваним.

 

ЕСКО – це енергосервісна компанія, яка виконує роботи із впровадження енергоефективних заходів (наприклад, утеплення фасадів, заміна вікон та дверей на енергоефективні, модернізація системи опалення, встановлення ІТП тощо). Завдяки цим заходам замовник починає економити ресурси та, відповідно, гроші, частину яких отримує ЕСКО як плату за свої послуги та повертає вкладені інвестиції. Також завдяки нещодавнім змінам у законодавстві стала можливою реалізація так званого принципу «first out», коли всі заощаджені кошти йдуть на оплату послуг ЕСКО. В такому разі термін енергосервісного договору скорочується. Важливо, що бюджетні зобов’язання щодо повернення коштів ЕСКО наступають лише після того, як встановлено факт досягнення економії, передбаченої енергосервісним договором. Тобто, якщо в результаті енергоефективних заходів не вдалось досягнути економії, то енергосервісна компанія не отримує плати. Таким чином, енергосервісна компанія повністю бере на себе фінансові ризики і відповідальність за реалізацію проекту з підвищення енергоефективності.

Довідка

В українському законодавстві (ЗУ № 327-VIII) «енергосервіс – комплекс технічних та організаційних енергозберігаючих (енергоефективних) та інших заходів, спрямованих на скорочення замовником енергосервісу споживання та/або витрат на оплату паливноенергетичних ресурсів та/або житлово-комунальних послуг порівняно із споживанням (витратами) за відсутності таких заходів».

Законодавство, що регулює ЕСКО:

ЗАКОН УКРАЇНИ «Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб’єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації»(9.04.2015 № 327-VIII)

ЗАКОН УКРАЇНИ «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб’єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації» ( 09.04.2015 №328-VIII)

Закон України «Про публічні закупівлі» 25.12. 2015 № 922-VIII)

Постанова КМ України «Про затвердження примірного енергосервісного договору (2.10. 2015. № 845)

14 травня 2019 року  у м.Львові відбувся круглий стіл "Виконання ЕСКО договорів в контексті імплементації  Угоди про Асоціацію".

 

«Зараз нема ніякої потреби наголошувати на доцільності здобуття нашою державою енергетичної незалежності. Імплементація європейського досвіду у цій сфері дуже важлива. Бюджетних коштів, які скеровують на енергозбереження, недостатньо, тож на цю мету потрібно залучати додаткові кошти. На Львівщині уже є перші кроки із впровадження ЕСКО договорів у Дрогобичі та Червонограді. Тож такий досвід треба поширювати на весь регіон та напрацьовувати ефективні механізми його впровадження», - зазначив директор департаменту паливно-енергетичного розвитку та енергозбереження Львівської ОДА Володимир Лялька.

В межах круглого столу начальник управління енергозбереження Львівської обласної державної адміністрації Андрій Якубовський описав перспективи впровадження механізмів енергосервісу в бюджетних установах обласного підпорядкування.

Експерт проекту Тетяна Лукашенко деталізувала вимоги та передумови Виконання ЕСКО договорів в контексті імплементації Угоди про Асоціацію. Вона зазначила, що вимагається подальша імплементація європейського законодавства в сфері ЕСКО, зокрема в плані інвестиційного стимулювання,  та запровадження кращих управлінських стратегій та тактик.

"21 грудня 2018 року Червоноградська міська рада (Львівщина) своїм рішенням затвердила істотні умови 6 енергосервісних договорів на загальну суму 3,8 млн гривень. Це важлива складова запровадження енергосервісу, передбачена законодавством як додаткова гарантія повернення інвестицій ЕСКО-інвестору" - зазначив перший заступник міського голови  Червоноградської міської рада Дмитро Балко.

В рамках круглого столу учасники мали можливість у робочому форматі обговорити переваги, проблеми та виклики впровадження ЕСКО договорів у Львівській області.

Круглий стіл організовано Інститутом Регіонального Розвитку в межах проекту "Посилення громадського впливу на прискорення реформування енергетичного сектора у відповідності до Угоди про Асоціацію Україна-ЄС " реалізується за підтримки проекту «Громадська синергія», що фінансується Європейським Союзом та виконується Міжнародним фондом «Відродження».

Презентація Тетяни Лукашенко "Виконання ЕСКО договорів в контексті імплементації Угоди про Асоціацію"